Droga Krzyżowa ulicami Kielc

Jakie miejsce w życiu człowieka zajmuje praca? To temat rozważań Drogi Krzyżowej, która tradycyjnie w Wielki Wtorek przeszła przez centrum Kielc. Coroczne wydarzenie nazwano Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej.

Droga Krzyżowa ulicami miasta wyruszyła spod kościoła św. Wojciecha. Na placu przed świątynią tłumnie zgromadzili się mieszkańcy Kielc. Byli to urzędnicy, środowiska akademickie, księża na czele z biskupami: Janem Piotrowskim, Marianem Florczykiem i Kazimierzem Ryczanem, siostry zakonne, dzieci, młodzież i dorośli.

Tegorocznym tematem rozważań była praca. – „Podczas tej Drogi Krzyżowej zastanawiamy się nad różnymi aspektami pracy i nad miejscem jakie zajmuje w życiu człowieka” – tłumaczy bp Marian Florczyk. – „Z pewnością przez pracę człowiek się realizuje. Gdy jej nie mamy tracimy coś bardzo ważnego, nawet jakąś cząstkę człowieczeństwa. Wspominając słowa św. Jana Pawła II możemy powiedzieć, że przez pracę człowiek może się zbawić” – kontynuuje hierarcha.

Przy każdej ze stacji wspominany był inny zawód. Była mowa między innymi o architektach, lekarzach, pedagogach czy dziennikarzach.

- „Sądzę, że taka Droga Krzyżowa jest dobrym momentem na skupienie się na tym, co tak naprawdę ważne. Uważam, że takie wydarzenia pomagają ludziom dobrze przeżyć Wielki Tydzień” – mówi Ola, jedna z uczestniczek nabożeństwa. Praca jako temat rozważań okazała się trafionym pomysłem.

- „To dotyczy każdego z nas. Zatrudnienie jest bardzo ważne a wiadomo, że teraz mamy takie czasy, że ciężko o nie. Ja akurat mam to szczęście być osobą pracującą, więc dziś modlę się za tych, którzy wciąż poszukują zajęcia” – deklaruje Dorota.

Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej zakończyło się na placu św. Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej.

tekst za:
www.em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć na stronie Radia eM
Foto: Janusz Kamiński – Studio „Kamyk”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>