Posłuchaj -Gorzkie żale
Gorzkie żale – modlitwa liturgiczna w Kościele katolickim mająca charakter nabożeństwa adoracyjnego, odprawianego w okresie Wielkiego Postu.
Historia:
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym.
Pochodzi ono z początków XVIII w. Nabożeństwo powstało przy kościele św. Krzyża w Warszawie i stąd rozpowszechniło się na całą Polskę. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707 roku staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo pod tytułem: Snopek Miry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego [...] rozpamiętywanie.
Do dziś nabożeństwo jest odprawiane tylko w Polsce a tekst śpiewanych pieśni zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
W roku 2007 obchodzony był jubileusz 300 lecia powstania tego nabożeństwa.

2  Struktura:
Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni.
Gorzkie Żale rozpoczynają się Zachętą (lub inaczej Pobudką), później następuje wzbudzenie Intencji. Następnie odmawia się Hymn i dwie pieśni: Lament duszy nad cierpiącym Jezusem i Rozmowa duszy z Matką Bolesną. Na koniec śpiewa się 3 razy: „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!”
Nabożeństwo Gorzkich Żali dzieli się na trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną Część. Pobudka rozpoczynająca każdą z części jest taka sama.

 

 

nails

Część 1 – I i IV Niedziela Wielkiego Postu
Część 2 – II i V Niedziela Wielkiego Postu
Część 3 – III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa
Przebieg nabożeństwa bywa różny, zależny od lokalnych zwyczajów tak jak różne bywają melodie wykonywanych śpiewów. Poza wymienionymi pieśniami mogą pojawić się również takie elementy jak: litanie, antyfony, suplikacje oraz kazanie pasyjne.
Po co?
W śpiewanych pieśniach rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa oraz cierpienia Jego Matki, która wiernie towarzyszyła w Drodze Krzyżowej Zbawiciela. Wyrażamy w tym nabożeństwie naszą miłość wobec Jezusa i naszą wdzięczność dla Niego za to, że z miłości ku Ojcu i ku nam podjął się dzieła zbawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>