Jak Jezus musimy podjąć walkę z duchem zła

Wielki Post 

Papież Franciszek - Wielki Post

Wielki Post to czas duchowej walki. Tak jak Jezus musimy podjąć walkę z duchem zła – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii opisującej kuszenie Jezusa na pustyni. Jest to próba, która przygotowuje Go do głoszenia Ewangelii o Królestwie Bożym – powiedział Franciszek.

„Podczas tych czterdziestu dni samotności Pan Jezus zmierza się z szatanem wręcz, demaskuje jego pokusy i zwycięża go – powiedział Papież. – A w Nim zwyciężyliśmy my wszyscy. Naszym zadaniem jest teraz strzec tego zwycięstwa w naszym codziennym życiu. Kościół przypomina nam tę tajemnicę na początku Wielkiego Postu, aby ukazać nam perspektywę i sens tego czasu duchowej walki z złem. Bo w Wielkim Poście trzebawalczyć. Kiedy przechodzimy przez  „pustynię” Wielkiego Postu, spoglądamy w kierunku Wielkanocy, która jest ostatecznym zwycięstwem Jezusa nad złem, grzechem i śmiercią. Takie jest zatem znaczenie tej pierwszej niedzieli Wielkiego Postu: powrócić zdecydowanie na drogę Jezusa, drogę, która prowadzi do życia. Zobaczyć, co zrobił Jezus i razem z Nim wyruszyć w drogę”.

Franciszek podkreślił, że droga naszego Pana Jezusa Chrystusa wiedzie przez pustynię.Pustynia jest bowiem miejscem, gdzie można usłyszeć zarówno głos Boga, jak i kusiciela.

„W hałasie, w zamieszaniu nie można tego zrobić; słychać tylko płytkie głosy – zauważył Ojciec Święty. – Natomiast na pustyni możemy zejść głębiej, tam, gdzie naprawdę decyduje się nasze przeznaczenie, życie lub śmierć. A jak usłyszeć głos Boga? Słyszymy Go w Jego Słowie. Dlatego tak ważne jest, by znać Pismo, ponieważ w przeciwnym razie nie wiemy, jak odpowiedzieć na ataki złego. W tym miejscu chciałbym powtórzyć moją radę: czytajcie codziennie Ewangelię, rozważajcie ją, choć trochę, dziesięć minut. Noście ją ze sobą: w kieszeni, w torbie. Ważne, by mieć ją w zasięgu ręki. Pustynia Wielkiego Postu pomaga nam powiedzieć „nie” światowości i bożkom, pomaga nam podejmować odważnedecyzje zgodnie z Ewangelią i umacniać solidarność z braćmi. Wchodzimy więc na pustynię bez lęku, ponieważ nie jesteśmy sami, jesteśmy z Jezusem, Ojcem i Duchem Świętym. Tak jak w przypadku Jezusa, to Duch Święty prowadzi nas po wielkopostnej drodze”.

Ojciec Święty Franciszek wręczył też uczestnikom modlitwy prezent. Była to tym razem mała książeczka, w której zawarto najważniejsze elementy nauczania Jezusa Chrystusa oraz główne prawdy katolickiej wiary. Franciszek rozdał te swoiste małe katechizmy poprzez wolontariuszy, wśród których były też osoby bezdomne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>